Z roku 2005 filmów mówiących o pracy policji wyszło już dużo. Jednak wciąż nie zapomnieliśmy o drinku z klasyków gatunku, który powstał dopiero w nowym roku. ”PitBull” to filmowy debiut, dziś niezmiernie atrakcyjnego i jedynego polskiego reżysera-Patryka Vegi. Słynie on z podejmowania kontrowersyjnych materiałów i prowadzenia brutalności, Właśnie istniałoby jeszcze dodatkowo w tej produkcji.
Pitbull Patryk Vega Myślibórz
Dzięki temu filmowi wszyscy zaczęliśmy patrzyć na rzecz policjantów nieco inaczej.
„PitBull” opowiada historię pięciu policjantów z Działu ds. Zabójstw. Naszą karierę działają znacznie dokładnie, sumiennie, mogą pracować w większości. A po godzinach każdy spośród nich wymaga borykać się z naturalnymi problemami, które przeszkadzają im działanie.
„PitBull” opowiada historię pięciu policjantów z Działu ds. Zabójstw. Naszą karierę działają znacznie dokładnie, sumiennie, mogą pracować w większości.
A po godzinach każdy spośród nich wymaga borykać się z naturalnymi problemami, które przeszkadzają im działanie. Gebels (wykorzystywany przez Andrzeja Grabowskiego) musi walczyć z żoną, która mama się odebrać mu oddana do pielęgnacje nad dzieckiem. Starzejący się Benek (w tej kwestii Janusz Gajos) zmaga się z chorobą wieńcową, a bardzo pożąda odpracować jeszcze dwa miesiące, które inny mu do emerytury.
Młody Nielat (Rafał Mohr), z początku niezrozumienia ze perspektywy ojca, znajomych, a ponadto w odreagowaniu na stres powiązany z pracą pozostaje w coraz to istotniejsze kłopoty z narkotykami. Metyl (w którego rolę zajął się Krzysztof Stroiński) jest już nałogowym alkoholikiem, który nieudolnie stara się jakoś ułożyć nasze istnienie prywatne. Ostatnim członkiem systemu jest Despero (Marcin Dorociński), który dostaje się w bardzo dokuczliwej i delikatnej sytuacji, wdaje się on ponieważ w interes z córką poszukiwanego przez zespół przestępcy.
Pitbull Patryk Vega Myślibórz
Części te niszczą wizerunek przystojnego policjanta, który dobrze tworzy swoją książkę, a poza nią jest panem bez skazy, idealnym stróżem prawa, który z łatwością rozwiązuje wszystek problem i przeciwności losu. Bohaterowie stworzeni przez Vegę całkowicie burzą ten stereotyp.
Wbrew tego, że pierwsze chwile mogą wprowadzać nas w zakłopotanie, poczucie zagubienia i powodowania sobie pytania: O co właściwie przechodzi w ostatnim filmie? Akcja szybko wszystko wyjaśnia, buduje napięcie, w taki sposób, że jak łatwo chcemy poznać dalsze losy bohaterów.
Pitbull Patryk Vega Myślibórz
Odkrywa coraz to różniejsze aspekty książce w Sektorze ds. Zabójstw.
Niektórych widzów razić może język, jakim podają się bohaterowie. Jednak bądź ich wizerunek istniał właśnie suchy i silny, gdyby podawali się poprawną polszczyzną? Łatwo nie, przekleństwa i wulgaryzmy w ostatnim fakcie nie rażą, aż tak szybko i podkreślają charaktery postaci, oraz warunki miejsca w jakim wykonują.
Patryk Vega zdecydował się u młodych aktorów, postawić zarówno na tych banalniejszych i znacznie docenianych przez naszą publiczność. Andrzej Grabowski i Janusz Gajos w domowych rolach spisali się fenomenalnie, zresztą po ich sposobie nie ważna było spodziewać się rozczarowania. Świetnie wypadła również kadra młodszych aktorów: Krzysztof Stroiński, Marcin Dorociński, Rafał Mohr. Bardzo dobro spisali się w ziemi policjantów, którzy pogubili się we domowym mieszkaniu innym także muszą mieć się z konsekwencjami swoich błędnych decyzji.
Pomimo świetnej fabuły, dobrej praktyki reżysera, spójnego scenariuszu, znakomitej kreacji postaci film ma wadę. Jest nią dźwięk, który został dokonany nie najlepiej, przez co niektórzy mogą mieć poprzez to fakt z ciekawym odbiorem filmu.
Pitbull Patryk Vega Myślibórz
Wszystkie z osób nie są czarno białe, pokazują nam się z pozostałych stron. Vega nikogo nie idealizuje, nie zdecydował się na pokazanie wizerunku bohaterskiego, przystojnego policjanta, który powstaje się legendą miasta.
Policjanci w popkulturze zbyt często opisywani są jako osoby idealne, leżące na straży prawa, często są bez skazy, mają udane życie, kochająca kobietę a dzieci. Polski reżyser pokazał nam szarą rzeczywistość, problemy prawdziwych ludzi, którzy wykonują trudną pracę, a po niej muszą mieć się z swymi demonami. Teraz wtedy sprawiło, że film spotkał się z tak pozytywnym odbiorem. Pomimo trudnej tematyki został doceniony przez publiczność, jaka zamierzałam obecnie dość oglądania idealnych, nienagannych policjantów w podkoloryzowanych filmach. Postacie, które wykreował Vega, przygotowują się o wiele dużo intensywne i ludzkie.
Pitbull Patryk Vega Myślibórz
źródło artykułu PitBull